Profile

Layout

Direction

Cpanel
Şimdi Buradasınız: Nur Bahçesi Nur Penceresinden

Kur'an-ı Kerim Varken Neden Risale-i Nur Okunuyor?

quranKur’an, Allah’ın sonsuz ilminden ve isimlerinden süzülüp gelen, ezeli ve ebedi bir kelamdır. Bu sebepten dolayı, herbir kelamında sayısız hikmet ve manalar mevcuttur. Bu sayısız hikmet ve manaların tamamına veya ekseriyetine nüfuz edip kavramak, her insan için mümkün değildir. Zira insanların ekserisi cahil ve avam tabakadır. Bu sebepten dolayı, bu ince ve nüfuz edilmesi insanlara mümkün olmayan mana ve hikmetleri ders verecek, uzman ve alim insanların aracılığına ihtiyaç vardır. Bu ihtiyaçtan dolayı, Kur’an’a üç yüz bini aşkın tefsir yapılmıştır. Risale-i Nur bunlardan sadece bir tanesidir.

Read more...

(Vefat yıldönümü münasebetiyle) Çağın Büyük Müfessiri Bediüzzaman Said Nursi

Kur’an Müfessiri

Bediüzzamanın en belirgin vasfı,  Kur’an müfessiri olmasıdır. Bu konuda şöyle der:
“Kur'an-ı Hakîm'in dergâhında, bir dilenci hâdim hükmündeyim.”
“Derd benimdir, deva Kur'anındır.”
Yazmış olduğu Risale-i Nur külliyatı, ayetlerin ve hadislerin yorumundan ibarettir. Risaleler müstakil bir dava olmayıp, İslam davasının izah ve isbatından ibarettir.

Read more...

Güneş göz(d)e batar

[Vahyin Binbir Sesi adlı yeni kitabımızın, Risale-i Nur’un çok katmanlı metni içinde birbiri içine sarılı mesajlarına dair bir notu paylaşıyorum. Risale-i Nur’un yavrusuna süt veren koyun gibi bir “âlim-i mürşid” olduğuna dair inancımın bir belgesi: ]

Yirmi Beşinci Söz’den Kur’ân’ın belagatine dair bir cümle: “…bir cümlede, bir zerreyi bir gözbebeğinde gördüğü ve yerleştirdiği gibi, güneşi aynı ayetle, aynı çekiçle göğün gözbebeğinde yerleştirir ve göğe bir göz yapar.”

Read more...

Kendini Okutan Kitab

Risale-i Nur Dersleri ...
İnsanla kitaptan meydana gelen ve memleketin ona Gün yaşanan Canlı birer hayat tablosu met dersler yerinde . insana Hakim Olur Hayatı ve şekillendirir Kitabı İnsan okusa , dinlese de Kitap .
Coğ değişse de Kitaplar değişmez . Okunan bahisleri eskilerin iştiyakla , yenilerin de merakla takip etmeleri neticesinde , uhuvvet hissiyle birbirine bağlanan insanlardan müteşekkil müsterih BİR cemaat meydana gelir .
Ne var ki onun intizamlı , insicamlı , Canlı , heyecanlı , verimli ve semereli topluluklarda hazırsındır oldugu , da ' nevzuhur arasına cok geçmeden onların ' tâbir ettikleri sinsi sîmalar okulda maaşlı çalışan öğrenci . Nur müdebbirleri okunanları dinlemekten ziyade konuşulanlara Kulak kabartan ve kitaplardan cok insanlara dikkat eden o şahısları tip bakışta teşhis ederler AMA tedbir mülâhazasıyla da öndeydi derslerin akışında herhangi BİR değişiklik yapmazlar .

Read more...